Patron serwisu: Blattin

Susza na stawach – trzeci rok z rzędu

W stawach hodowlanych zaczyna brakować wody. Susza na stawach sprawia, że ryby przestają się odżywiać i przyrastać na masie. Teraz więc rybacy intensywnie je karmią. Muszą też przenosić część ryb do akwenów, gdzie jest woda.

Cały czas mamy niedobór wody – mówi Krzysztof Żmuda, ichtiolog Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Niemodlinie. – Tutaj jest 700 hektarów stawów, które są zalewane wodą opadową. (…) Sytuacja od 3 lat pogarsza się w coraz większym stopniu. Stawy są zalane gdzieś w około 50 procentach. Niektóre stawy w około 30 procentach.

Susza na stawach będzie kosztowna, bo odbije się na produkcji ryb

Krysztof Żmuda

Krzysztof Żmuda, ichtiolog Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Niemodlinie

fot. Mariusz Drożdż

Produkcja spadnie, bo ryby w tych warunkach nie mają masy. Susza sprawiła, że dosłownie walczą o życie. – (…) W momencie gdy brakuje wody, to te ryby bardziej walczą o przeżycie niż o to żeby przyrosnąć – mówi Krzysztof Żmuda.

Sytuacja w gospodarstwach rybackich, jeżeli chodzi o ilość wody jest bardzo zła. Część stawów jest spuszczona, ryby odłowione, przerzucane na te stawy gdzie ta woda jeszcze jest – mówi Jakub Roszuk, prezes LGR ,,Opolszczyzna”.

Gospodarstwa posiłkują się zawracaniem wody z rowów opaskowych które są przy stawach, natomiast to są działania doraźne.

Wody brakuje regularnie, potrzebne więc są zmiany

Jakub Roszuk

Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej ,,Opolszczyzna”

fot. Mariusz Drożdż

Uważamy, że sytuacja z wodą jest co roku gorsza i warto byłoby zastanowić się i zacząć od bilansowania ilości wody w kraju w ogóle i w poszczególnych województwach – mówi Jakub Roszuk. – Te pozwolenia wodno-prawne które są wydawane powinny być bardziej przeliczane, czy (…) to jest zgodne ze stanem faktycznym.

To już kolejny sezon, kiedy gospodarstwom rybnym doskwiera susza na stawach. O ile jeszcze początek roku zapowiadał się obiecująco, to jego druga połowa rozwiała niestety wszelkie złudzenia.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Michał pisze:

    Przecież suszy nie ma!!! Melioranci nadal pogłębiają rowy oraz regulują i czyszczą najmniejsze cieki. Wg PiS oczka wodne są zbawieniem, więc duży staw powinien działać efektywniej niż małe oczko, więc skąd ta susza i brak wody?