Patron serwisu: Blattin

Jak rozpoznać ciążę u loch?

Jak rozpoznać ciążę u loch? Warunkiem utrzymania ciąży po zapłodnieniu u trzody chlewnej jest wytworzenie, co najmniej pięciu ciałek żółtych ciążowych, które produkują progesteron.

Ze względów ekonomicznych, celem hodowcy jest jak najszybsze zdiagnozowanie skutecznej inseminacji. Ciąża świni może zostać potwierdzona, dzięki wykorzystaniu kilku sposobów.

Jak rozpoznać ciążę u loch?

Jest wiele możliwości skutecznej diagnozy ciąży u świni. Po pierwsze do podstawowych metod oceny czy świnia jest w ciąży można zaliczyć analizę moczu krwi. Po drugie możliwe jest również przeprowadzenie badania rektalnego świni. W końcu po trzecie mamy do dyspozycji badania za pomocą ultradźwięków, jednocześnie ten sposób wykrywania ciąży u świń uznaje się za najprostszy i najczęściej się go stosuje w praktyce.


Czytaj o prawidłowej detekcji ciąży u loch. Diagnostyka ciąży u świń.


Analiza moczu lub krwi

Jak rozpoznać ciążę u loch

Ciężarna locha

fot. Fotolia

Jedną z metod diagnostycznych jest badanie laboratoryjnie, w którym analizie poddaje się mocz lub krew samicy pod względem poziomu estrogenu i progesteronu. Badanie przeprowadza się między 25. a 30. dniu po pokryciu.

Badanie rektalne

Kolejnym sposobem potwierdzenia ciąży jest badanie rektalne, jednak jest to bardzo trudny sposób diagnozowania ciąży. Wykonuje się je pomiędzy 15. a 30. dniem ciąży i polega na badaniu średnicy tętnicy biodrowej zewnętrznej i tętnicy macicznej środkowej.

Jak rozpoznać ciążę u loch pomocą ultradźwięków?

Jak rozpoznać ciążę u loch? Najbardziej powszechną i najłatwiejszą metodą jest metoda ultradźwiękowa, którą przeprowadza się od 19. dnia ciąży, gdy zapłodniona macica stopniowo powiększa się, wypełnia płynem owodniowym i zmienia swoje położenie, obniżając się w kierunku powłok brzusznych. Ciąża świni może zostać zdiagnozowana metodami ultradźwiękowymi za pomocą 3 urządzeń. 

Aparat Dopplerowski

Pierwszym z nich jest Aparat Dopplerowski, który jest detektorem tętna. Metoda polega na tym, że równocześnie z rozchodzeniem się fali dźwiękowej jej długość (odległość kolejnych zagęszczonych warstw powietrza) zmniejsza się w kierunku ruchu źródła dźwięku, a w kierunku przeciwnym wzrasta. Aparat Dopplerowski wychwytuje tętno pępowiny płodu i tętnic macicznych matki.

Urządzenie wychwytuje tętno pępowiny płodu i tętnic macicznych matki i rejestruje fale rozchodzące się w jamie brzusznej, odbijające się od serca płodu oraz pępowiny. Jeśli obiekt odbijający ultradźwięki, np. serce, porusza się rytmicznie, to odbite fale mają rytmicznie zmienną częstotliwość. Wadą metody jest wykrywanie obecności tylko żywych płodów.

Detektor wód płodowych

Jak rozpoznać ciążę u loch

Jak rozpoznać ciążę u loch? Locha z prosiętami

fot. Fotolia

Kolejnym urządzeniem jest detektor wód płodowych. Podczas badania wiązka ultradźwięków odbija się od płynów i wraca z powrotem do sondy. W przypadku ciąży, gdy przemieszczająca się ku tyłowi macica i opiera o ścianę otrzewnej, urządzenie będzie emitowało dźwięk ciągły. Przerywany sygnał oznacza brak ciąży. Badanie za pomocą detektora wód płodowych jest najbardziej popularną metodą, przede wszystkim ze względu na łatwość obsługi urządzenia jak i stosunkowo niską cenę.

Badanie ultrasonografem (USG)

Przy diagnostyce ciąży wykorzystuje się również ultrasonograf (USG). Sonda urządzenia emituje sygnały ultradźwiękowe, fale elektromagnetyczne przechodzą przez tkanki miękkie ciała zwierzęcia i w zależności od rodzaju struktur przekazywany jest różny sygnał elektryczny odtwarzany na ekranie monitora w postaci obrazu. Kształt oraz barwa obrazu zależą od gęstości tkanek. Wody płodowe mają zabarwienie ciemne, tkanki miękkie płodu – jasnoszare, a tkanka kostna – białe. Jest to najdokładniejsze urządzenie stosowane w diagnostyce ciąży u loch. Ponadto ultrasonograf można wykorzystać do monitoringu rozwoju zarodków oraz oceny stanu płodów.

Ciąża świni

Podczas zakończenia porodu urządzenie to wykorzystywane jest do sprawdzenia czy wszystkie płody zostały urodzone. W przypadku diagnostyki ciąży należy pamiętać, że u loch występują czasami poronienia w okresie późniejszym. Z tego powodu obserwacja samic pokrytych musi obejmować 2 cykle rujowe ok. 42 dni. Po trzykrotnym nieskutecznym kryciu zaleca się wybrakowanie lochy.


Jak rozpoznać ciążę u loch? Wykrywanie ciąży u świń za pomocą testów endokrynologicznych. 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *